Drazí moji,
Tenhle web původně vznikl jako místo, kam dávám své fotky, abyste se mohli podívat na svět tak, jak ho vídávám já. Obrázek o daném obrázku si už ale musíte udělat každý zvlášť. Připouštím, že mne moc nebaví vysvětlovat co na něm vlastně je, protože to každý může vidět úplně jinak.
Podobně mne poslední dobou už nebaví vysvětlovat kdeže to bydlím, takže tady máte můj popis. Bez mučení ovšem přiznávám (a dovolím si použít terminologii mojí oblíbené wikipedie) že můj popis může být pahýl. 🙂
On totiž Stochov tak trochu pahýl je. Je to zvláštní město, kde se čas tak trochu zastavil. Jsou to vlastně 3 spojené vesnice. Ovšem pro mne, neznalou zdejších poměrů, to jsou vlastně čtyři. Abyste rozuměli, když do Stochova pojedete autobusem, může se Vám stát, že bude stavět jen v zastávce „Stochov – Slovanka“, ještě přesněji na „Stochov – Slovanka I“ a „Stochov – Slovanka II“. To je pak do samotného Stochova (míněno na náměstí) asi kilometr pěšky z jedné a asi 1,5 kilometru z druhé. Někteří řidiči rádi tvrdí, že do Stochova nejedou, ale na Slovanku ano, což mne ze začátku dost mátlo. Myslím ale, že nejsem jediná. Nebo v to alespoň doufám…
Když pojedete vlakem, dojedete taky na Slovanku, ale stanice se jmenuje Stochov (a pozor, staví tu i rychlíky). To jen pro lepší orientaci.
Další část tvoří Honice. Mají docela malebnou náves (ve zdejší řeči „Honické náměstí“), která je naneštěstí (slušně řečeno) narušena jakousi vyhořelou socialistickou stavbou. Těžko říct co to bylo, v mapě je to ale značeno jako restaurace (ta by se tu vážně neztratila, jediná je v hotelu na Slovance a to je, jak už jsem psala trochu z ruky). Abych ale byla korektní, na náměstí ve Stochově je ještě kavárna (ta má provozní dobu jen do 17:00, tudíž pro mne není moc reálné se tam dostat) a pizzerie, která je zároveň sázkovou kanceláří, takže to z míst, kde bych byla ochotna jíst vylučuji automaticky. To by musel přijít nějaký sakrahlad.
Místo, které je součástí Stochova a kterým jsem doposud jen projížděla jsou Čelechovice. Důvod, proč jsem tam ještě nezavítala je prostý. Jsou až za dálnicí (tj. asi 2,5 km ze Stochovského náměstí). Takže co tam, když Lány (to už není součást Stochova) jsou z náměstí daleko téměř stejně????
Samotný Stochov se dělí na Stochov sídliště a Starý Stochov. Nová část je město vybudované pro horníky. Jedna z mých návštěv ho shledala jako napodobeninu Poruby, doplněné o prvky Litvínova. Budiž. Na druhou stranu mne docela baví vymýšlet, jaká úžasná architektonická zóna by se tady z toho dala udělat…, ale to asi neklapne. Neva, koupim na Kladně Lego….
Ve Starém Stochově je ale věc, která mne vyloženě baví. Na náměstí za kostelem je totiž 1000 letý dub. Dle pověsti ho po narození sv. Václava zasadila sv. Ludmila na místě, kde se narodil. Stochov se údajně jmenuje Stochov, protože sv. Václav, jsa malé robátko, měl 100 chův. Taky hrad tady měl, ale z toho se dochovalo snad jen sklepení, ale to je pod městem, takže už ho asi nikdo nikdy neprozkoumá. Leda by tu postavili třeba nějaký ten supermarket. To je totiž další úžasná věc, která tu není. Jsou tu 2 Jednoty Kladno, které ale vypadají jako po náletu a a dva dny po měsíční emisi potravinových lístků. Pak ještě jedna samoobsluha a pár nezbytných obchůdků na náměstí (a taky poštu tu máme), ale Plus, Penny, nebo jinou podobně standardizovanou nákupní halu byste tu hledali marně.
Světe div se, ono to úplně stačí. Vážně. Tohle už se v moc městech nevidí, nemyslíte?
A Taky tu máme krásnou mlhu. Tu můžete vidět v dnešní galerii. Zbytek zase příště, jdu čerpat síly na další poznávání.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..